НОВА ПЛАТКА С ПИКЪР ПРО СИСТЕМА + ДИСПЛЕЙ + PIC18F27K42 - процесор с 28 пина и много екстри !!!!
платката има възможност за стандартните контроли - 8 релета, 8 бутона / сухи контакти, 8 ацп канала
допълнително съм добавил стандартен LCD дисплей със управление през само два пина с преместващ регистър 4094.
изведени са и двата серийни порта на процесора, като на втория сериен порт по късно ще бъде включен НЕКСТИОН / NEXTION / тъч дисплея. на платката са оставени закрепващи отвори за 7 инчовия вариант.
имате и допълнително 4 пина за разширения изведени на рейка.
ГОЛЯМОТО НОВОВЪВЕДЕНИЕ, е че има 8 порта директно към процсора за датчици изведени на стандартен кабелен клеморед за директно свързване към датчици други системи. всичко пинове са с възможнос да бъдат стандартни входове / изходи / аналогови / цифрови, според описанието на пиновете в pdf файла на процесора.
програмата PICKER PRO UPLOADER също има сериозен ъпдейт на всички необходими функции за правилна работа със буут лоадера на платката PICKER PRO BOARD. има и някои нови бутони с функции, които за момента с във тестов период. за потребителите са недостъпни за сега.
СЕРИОЗЕН ЪПДЕЙТ на библиотеките за приемане / предаване на данни / команди през серийния порт !!!! всички необходими файлове са добавени в програмта и могат да бъдат свалени чрез БЛИНК БУТОНА / BLINK BUTTON / от програмата.
стандартна комуникация с платката можете да направите през всякакви терминални програми. USB модулът е стандартния CH340G така че можете да си ползвате и ваш си ако искате.
на платката има описание на пиновете изведени на клеморедите със името на пина според номера на порта, както и за серийните портове, кой пин е предаващ и кой приемащ.
- Details
- Category: PICKERPRO
- Hits: 223
на линка за програмата PICKER PRO MANAGER
http://karadev.net/pickerprosoftware/
можете да намерите информация за схемата, изглед на финалната платка, както и снимки от програмата за проектиране и прозиводство на печатната платка. има графики за всичко, описал съм пиновете със имената им кой кое във процесора, както и във main.h файла са същите. тези които не се използват ги няма описани във main.h файла, защото те реално не ви трябват за приложенията които правите.
изведен е 4 пинов порт вторият сериен порт RX2/TX2 ще ги има напечатани направо върху самата палтка, когато бъде проеиведена. това ще е финалният вариант, ако има варианти по желание на клкиента, може но това ще се таксува доплнително. може също същата схема да бъде вградена във ваша платка по желание директно във вашата схема. софтуерът е същият, няма промяна, ще има и нови библиотеки за всички модули, които са необходими за нормалната работа на процесора.
можете да си свалите които искате снимки, pdf файла със схемата и да си рагледате кое как е направено. също така можете да си проектирате ваша платка със основа схемата на пикър про ид а си направите ваша си автоматизация. можете да направите каквото си поискате.
- Details
- Category: PICKERPRO
- Hits: 469
въпрос от групата във фейса : ЗАЩО НА ПЛАТКАТА ПРОТОТИПНАТА ИМА ОСТАВЕНИ ДВОЙНИ ЦОКЛИ ЗА ЗАХРАНВАНЕ ? КАКВО НИ ПОМАГА ТОВА И КАКВО МОЖЕМ ДА ПРАВИМ СЪС МОНТАЖА НА ЕДИНИЯ ИЛИ МОНТАЖА НА ДРУГИЯ ЦОКЪЛ ???
първо ще отговоря със едно изречение, защото знам че ще ме разбереш, както и всички останали. КАКВОТО СИ НАСИТИШ ТОВА ЩЕ РАБОТИ.
изборът на варианти в захранването на процесорната схема е смисълът на двата стабилизатора.
1. монтираш само единият според товарите които ще управляваш със процесорната схема. АКО имаш само маломощни товари, като RTC, памети, някакви чипове в процесорната част, може да монтираш само 78L05.
2. АКО обаче искаш да захранваш примерно ЛЦД дисплеи със някакво управление, като примерно моето със SPI EXPANDER MCP23S17, ще ти трябва мощният стабилизатор. или примерно разни соленоиди няколко броя и/или други такива товари.
3. КОГАТО във приложението се иска процесорната схема да е захранена отделно от останалата автоматизация, можеш спокойно да си захраниш само процесорната част със малкия стабилизатор, като имаш галванично разделение като по плюс, така и по минус СЪС ДИОДА С МОСТА. защото като не ти трябва защита по минус със диод МОНТИРАН НАСРЕЩА КЪМ МАСАТА, ДА НЕ ВКАРВА ПРЕЗ МАСАТА 90 волта примерно /щот аз съм го имал тоз случай/ и да шашка процесора.
ИМАШ ВАРИАНТ : ползваш само моста без диода, ВТОРИ ползваш диода КАТО скъсваш моста с един макетен нож и получаваш галванично разделение по минус от другите силови системи към които си свързал процесорната част.
4. за системи, които се налага да използваш +3V3 волта, можеш най-спокойно на мястото на 78L05 да монтираш 7833 и да си захраниш разни памети, чипове, модули, които искат +3,3 волта. със същият успех за по-голям ампераж можеш да монтираш и 7833 със 1,5 ампера на СМД цокъла, защото както знаеш има модули, които искат +3,3 волта, но имат по голяма консумация.
когато на платката има поставени цокли за елементи, лесно можеш да избереш какво да монтираш и какво не. КОГАТО ОБАЧЕ НЕ СА ПОСТАВЕНИ ЦОКЛИ, ко ще монтираш, като няма къде да ги монтираш ?!?!?!? ключа за кутийката е вътре в кутийката.
- Details
- Category: PICKERPRO
- Hits: 306
ВЪПРОС ОТ ГРУПАТА ПО ЕЛЕКТРОНИКА ВЪВ ФЕЙСА : защо да ползваме ПИКЪР ПРО БОРДА, след като има ЕСП32 за 4$ /10 лева/ ????
ще има и графики, ама за сега да четете малко, щото явно има размисли и страсти, ама накрая пак ше ядете пасти. за това четете преди да изберете и мислете, защото като изберете и направите 50 броя платки със един куп чаркове и софтуер и още един куп други кутии, довършителни операции и монтаж ще бъде късно.
така, много добър въпрос. който иска и много добър отговор:
ПЪРВО : есп32 работи на +3V3 волта, пик процесорите работят стандартно до +5V. което прави автоматично АЦП измерванията в стандартен размах за цялата електроника, автоматизация и други приложения за управление на хардуер на ниско ниво. И още също толкова важно, е че всички GPIO пинове работят на +3V3 волта, след като захранването ти е на +3V3 волта.
СВЪРЗВАНЕ КЪМ СИСТЕМИ, КОИТО СА НА ДРУГО НАПРЕЖЕНИЕ, НАЙ-ЧЕСТО НА +5V : когато се налага да свържете есп32 или друга хардуерна платформа, която работи на +3V3 към система, която работи на +5V се налага да направите първо няколко допълнителни стабилизатора във захранването, както и волтови делители за всички предаващи пинове от +5V към +3V3. ако не ги направите, със сигурност ще изгорите пиновете за данни на системата захранвана на +3V3.
платката ПИКЪР ПРО БОРД няма този проблем. най-спокойно след като сте я свързали към захранването на вашата система можете да си я захраните от съществуващото захранване между +3V3 и +5V. проблемът се появява, когато имате АЦП канали и трябва да мерите във пълния размах на +5V захранващото напрежение. това се прави със един най-обикновен делител със два резистора от един килоом и два килоома свързани последователно. на резистора един килоом подавате входящият сигнал от +5V, резистора от двата килоома запоявате към маса, а средната връзка между двата резистора е вашият изход за +3V3 на всички видове сигнали на познатите итнтерфейси. ето и една лесна схема от текстови символи във този файл :
вход на сигнала
+5V ---|==1k==|-----0----|==2k==|-----|GND
|
|
|----- изход +3V3
към на същият сигнал със намален волтаж към другата система
ВТОРО : софтуерно обезпечение на всички хардуерни модули на процесора, както и на свързаната към него външна периферия /чипове/ със стандартните протоколи за обмен на информация между процесора и чиповете, като:
хардуерни 2 бр./ софтуерни SPI интерфейси и протоколи,
хардуерни 2 бр./ софтуерни I2C интерфейси и протоколи,
серийна комуникация RS232 - 2бр. както и UART, RS-485 съвместими със настройка за пълна поддръжка на всички възможни опции на хардуера директно в регистрите на процесора.
ТРЕТО : настройка на всички възможни изходи и входове на пин по желание със регистъра за PPS peripherial pin select register за всеки хардуерен модул вътре в процесора, като за външните софтуерни протоколи и интерфейси настройката на GPIO пиновете е директно във регистрите за GPIO портовете.
ЧЕТВЪРТО : захранването на целият цифров модул заедно със свързаните към процесора чипове е изцяло на +5V, като това се прави само със един стабилизатор за цялата система. ако не се налага употреба на други стабилизатори за по-ниско напрежение, цялата цифрова част ще си работи стабилно на една и съща захранваща верига. когато имате чипове със работно напрежение по-ниско от +5V, можете да използвате същото захранване от +5V за да намалите със стабилизатор за +3V3 или по-ниско. повечето от тези стабилизатори за по-ниско напрежение от +5V НЕ МОГАТ ДА СЕ ЗАХРАНВАТ ДИРЕКТНО ОТ +9V, +12V или друго напрежение. направени са входящото им напрежение да е НЕ ПОВЕЧЕ от +5V, за да се постигне примерно +3V3, +1V7 и други.
ПЕТО: крайните товари като релета например, които могат да бъдат захранвани на същото напрежение +5V не изискват никакви допълнителни драйвери /ULN2803/ или мосфет транзистори или други схеми за задействие. релетата на +5V се управляват директно от пиновете на процесора, защото всеки от пиновете на процесора е със товароносимост 0,5А или половин ампер. има си вградена защита от диоди за късо съединение, която аз съм изтествал и работи И НЕ ИЗГАРЯ ПИНА. платките стават прегледни, подредени, лесни за четене, разбиране, ремонт, поддръжка и обучение на персонала на обекта, в който ще се ползват.
ШЕСТО : настройка на таймерите /3бр x 8-bit и 4бр x 16-bit/ на процесора за приложения с по-сериозен характер, като пулс модулация PWM, генериране на точни честоти на изходящи пинове за синхронизация на външни хардуерни схеми, компараторни системи за сравняване на напрежения, токове, честотни ленти, входящи изходящи честоти, измерване на обороти, мощности и какво ли още не. изключително финна настройка на таймерите като входящите параметри на сигналите могат да бъдат подавани директно на пиновете на процесора измервани и съхранявани в рам / еепром / флаш / паметта, от където да се преработят и да се подадат като изходни във друг вид на друг хардуерен модул на процесора със други финни настройки.
СЕДМО : пълен софтуерен контрол от страна на потребителя към всички хардуерни регистри на всички модули на процесора. пдф описанието на процесора е доста подробна информация за всички регистри, до които програмиста има достъп без проблеми. името на регистъра, името на подгрупата или бита, който ти трябва, стойността, която искаш, точка и запетая. процесора ще изпълни дадената команда без да се интересува защо таймера ти е със честота 1 HZ, пък ти искаш 100 HZ :) да си гледал ко пишеш във кода.
пример : T2CONbits.TMR2ON = 1; ще стартира таймер 2 със настройките, които сте дали при инициализация. ако не сте дали настройки ще се стартира със стандартни предварително направени директно във хардуера на процесора.
пример : if ( PIR4bits.TMR2IF )
{ PIR4bits.TMR2IF = 0;
=== your code here ===
}
проверка на флага за прекъсване и нулиране на флага на таймера, като следва обработването на прекъсването за този таймер. в една функция за прекъсване може да имате няколко различни функции за обработка на прекъсванията от различни хардуерни модули, както външни така и от самите на процесора.
ОСМО : прекъсвания с избор за обработка за висок или нисък приоритет. това е доста удобно за приложения, в които има различни употреби на хардуер при положение, че в протичането /обработката/ на даден процес, процесора трябва да е наясно кое прекъсване е важно и кое не КОГАТО Е ПОЛУЧЕНО ПО ВРЕМЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЦЕСА !!!!
пример : ако във момента на падане на ножа на гилотината се получи прекъсване за команда от серийния порт и това прекъсване НЕ Е ОПИСАНО КАТО НИСЪК ПРИОРИТЕТ !!! ще отрежете на някой ръцете. в този случай БУТОНА СТОП СЪС ПРЕКЪСВАНЕТО ПРИ ПРОМЯНА /interrupt of change/ трябва да е СЪС ВИСОК ПРИОРИТЕТ за да може процесора да знае, че натискането на бутона ВЕДНАГА ДА СПРЕ НОЖА ДА ПАДА !!!! иначе програмиста отива при бай Ставри, южното крило, човека е строг, но справедлив.
- Details
- Category: PICKERPRO
- Hits: 292
PICKER PRO MANAGER - описание и лека корекция на платката при стартов проект.
малко информация за корекциите при употреба на пикър про борда. на следващата версия ще са коригирани. за сега ще четете внимателно за да не стане БУФ !!! графиката ще бъде качена на сайта също за да може да се вижда за тези, които вече са собственици на пикър про борда и програмират.
аз съм ги предупредил в разговор също, както и в дискорд канала. линк към него ще има скоро. естествено ще бъде влизането възможно след одобрение. разни тъпотии, шльокавици и други кирии нямам време да са занимавам да ги трия и преглеждам.
питаш, знаеш, можеш, правиш, искаш, купуваш, проектираш, програмираш, компилираш, прозвеждаш, продаваш и други от тоз сорт. иначе червения хикс и беги да копаш картофи. точка.
- Details
- Category: PICKERPRO
- Hits: 251
- PICKERPRO BOARD - въпроси за захранването на платката и други размисли по върпоса
- PICKERPRO BOARD + TIMER 2 - 8 bit free counter NO INTERRUPTS !!!! for now :)
- PICKERPRO BOARD + EEPROM READ / WRITE and more !!! ЕЕПРОМ четене / запис !!!
- ПРИМЕР ЕДНО СЪС ПЛАТКА ПИКЪР БОРД ПРО !!!! стандартните GPIO + ADC /АЦП/ модули вече работят !!!